TATLIPINAR DERNEKLERİNDEN ORTAK ÇAĞRI

AMASYA İLİ TAŞOVA İLÇESİ TATLIPINAR KÖYÜ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ ANKARA

23.12.2012

ÇAĞRIMIZDIR

Üç yıl önce Ankara’da kurulan derneğimizin 2. Olağan Genel Kurulu 16 Aralık günü yapıldı. Yeni Yönetim Kurulu’na Nazım Mutlu, Muzaffer Erdem, Seyfettin Sayan, Kasım Erdem ve Ali Sayan’ın seçildiği Genel Kurul, köyde öncelikli olduğu düşünülen bir ihtiyacın giderilmesi için yeni girişimlerde bulunma kararı almıştır.

Bir önceki yönetimce başlatılan, köyümüzde yaşayan yaşlı ve iş göremez durumdaki yakınlarımızın yararlanması amacıyla resmî kanallar nezdinde bir aşevi yapma girişimi, yasal mevzuatın bizim amacımıza uygun işlerlikte olmadığı sonucuna varıldığından başarıya ulaştırılamamıştır. Ancak bu durum, var olan acil sorunun ortadan kalktığı anlamına gelmediği için, şimdi yeniden ve kendi imkanlarımızla, yani Ankara’da, İstanbul’da, Almanya’da Amasya, Taşova ve muhtelif yerlerde yaşayan Tatlıpınar köylülerin imkanlarıyla bu ihtiyacın karşılanması için, Genel Kurulumuzda bütün üyelerin onayı ile yeni girişimlerde bulunulması kararlaştırılmıştır.

Elbette köyümüzün çözüm bekleyen bazı sorunları mevcuttur. Ancak bunların arasında öncelikli olanı, nüfus göçü nedeniyle giderek boşalmakta olan köyümüzde kalan yaşlılarımızın kendi temel ihtiyaçlarını giderme konusunda yaşadıkları güçlüklerdir. Özellikle beslenme ve ilaç tedariki, acil çözüm gerektiren öncelikli bir soruna dönüşmüş durumdadır. Kabaca bir sayımla, yaşlı ve özellikle kış aylarında yalnız yaşayan, köyden uzaklaşmak da istemeyen büyüklerimizin sayısının 15 civarında olduğu anlaşılmıştır. Eğer biz ister ve bir miktar fedakârlıkta bulunursak, söz konusu büyüklerimiz için ücretle görevlendirebileceğimiz iki kişi tarafından pişirilecek üç çeşit yemeği günde bir kez sefertasıyla evlerine ulaştırabileceğimizi, aynı kişilerce ilaç tedarikinde yardımcı olunabileceği, böylece onların yaşadıkları temel ihtiyacları bir nebze olsun giderebileceğimizi düşünüyoruz.

Bu amaçla, bir an önce başlatılmasında yarar gördüğümüz bu girişim için Amasya-Taşova ve köy bölgesindeki, İstanbul ve Almanya’daki akraba ve arkadaşlarla görüşmeler yapılacak, bunu da kısa sürede sonuçlandırıp planımızı hayata geçirmek için değerli görüş ve katkılarınızı bekliyor, hepinize selam ve saygılarımızı sunuyoruz.

Yönetim Kurulu

 

Heimatverein Tatlıpınar e.V. ÜYELERİNE VE BÜTÜN TATLIPINARLILARA

Biz de Almanya`da 14 yıldır faaliyette bulunan Heimatverein Tatlıpınar e.V. olarak bu çalışmayı maddi ve manevi olarak gönülden destekliyoruz. Uzun zamandan beri bu konuyu biz de Yönetim olarak konuşuyoruz. Ankara’daki derneğin bu konuda öncülük yapmasını destekliyor ve girişimden dolayı memnuniyet duyuyoruz. Elbette bu çalışmalar sadece manevi destekle olmuyor. Biz de dernek olarak maddi yardımda bulunmak istiyoruz. Derneğimizin maddi imkanları kısıtlı olduğu için Almanya’da bulunan hemşehrilerimizi ve Heimatverein Tatlıpınar e.V. üyelerini bağış kampanyasına davet ediyoruz. Banka hesabımıza yapacağınız bağışlar için şimdiden teşekkür ederiz.

Yönetim Kurulu
Heimatverein Tatlıpınar e.V. (Almanya Tatlıpınarlılar Derneği)